24 آبان 1394

ویژگی های یک کفش خوب برای استفاده دانش آموزان

مولف: نادیا صادقیان   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

ویژگی های یک کفش خوب برای استفاده دانش آموزان

پای انسان قلب دوم اوست

این جمله را بارها شنیده ایم که "پا قلب دوم بدن انسان است". بسیاری از گذشتگان بر این باور بودند که نقاط خاصی از کف پا نمایانگر سلامت بخش‌هایی از بدن است و نیاز به مراقبت زیادی دارد تا در همه حال، انسان آرامش داشته‌باشد. برای انتخاب کفش باید راحتی و سلامت پا را حتما در نظر گرفت. بر این اساس در ادامه رهنمودهایی جهت شناسایی یک کفش مناسب، در دو بخش کفش مناسب برای مدرسه و کفش مناسب برای فعالیت¬های ورزشی ارائه شده است.
 
 
ویژگی¬های یک کفش خوب برای مدرسه
*جنس چرم برای کفش از همه مناسب‌تر است زیرا چرم همانند پوست، هوا را عبور می‌دهد و قالب پای شما را به خود می‌گیرد.
*بهترین نوع کفش برای کودکان در سنین دبستان، کفش اسپرت با کف و رویه نرم و انعطاف‌پذیر است تا مانع وارد آمدن ضربه و فشار به مفاصل پا شود.
*ارتفاع کفش در قسمت پاشنه باید 2.5 تا 3 سانتی‌متر باشد.
*برای حفظ قوس داخلی کف‌پا، باید ناحیه پاشنه در قسمت داخل رو به جلو و جنس پاشنه هم باید کاملا منعطف و فشرده باشد.
* ارتفاع کفش در قسمت پنجه باید 1.5 سانتی‌متر باشد.
* پنجه کفش باید پهن باشد (گرد یا چهارگوش) به گونه‌ای که انگشتان دچار فشردگی نشوند زیرا انحرافات انگشتان از کودکی و نوجوانی با پوشیدن کفش‌های بسیار تنگ به¬وجود می‌آید که منجر به تغییر قوس کف‌پا می‌شود.
*کفشی که ساق پا را حمایت کند و کفش‌های ورزشی مناسب هستند. کفش‌های روباز که مچ پاهای کودکان را نگه نمی‌دارند مناسب نیست.
* لایه درونی کفش باید حتماً نرم باشد به‌طوری که نیروی جاذبه زمین را به راحتی جذب کند. سفت بودن این لایه منجربه انتقال نیرو از زمین به پا می‌شود و دردهای ستون فقرات و دردهای موضعی ایجاد می‌کند.
* زیره کفش باید بادوام و قابل انعطاف بوده و عاج مناسب داشته باشد.
*استفاده از کفش‌های کتانی دارای کف نازک موجب وارد آمدن ضربه و فشار به پای کودک شده و به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند.
*والدین باید مرتباً کفش‌های کودکشان را کنترل کنند تا خیلی تنگ نباشد، زیرا پای کودکان به حدی نرم است که می‌تواند در کفشی که دو شماره ‌کوچکتر است مچاله شود، بدون آنکه کودک ابراز ناراحتی کند.
* کودکان را وادار نکنید که کفش‌های کودکان بزرگتر را بپوشند. این گونه کفش‌ها قالب پای صاحب اولیه را به خود گرفته‌اند.
*خرید کفش را به ساعات آخر روز موکول کنید زیرا پا در متورم‌ترین حالت روزانه قرار دارد. هنگام خرید هر دو لنگه کفش را امتحان کنید، معمولا یک پا از پای دیگرکمی بزرگتر است و شما باید کفشتان را به اندازه پای بزرگتر انتخاب کنید
مشخصات کفش ورزشی خوب
کفش‌های ورزشی مناسب بخش ضروری انجام هر تمرین ورزشی است. اما چه کفشی برای چه نوع فعالیتی مناسب است؟ در ادامه به برخی از اصول راهنما برای انتخاب کفش مناسب ورزشی اشاره شده¬است:
• به علت آن که پاها در حین فعالیت ورم می‌کنند، همیشه کفش را در بعدازظهر یا پس از فعالیت امتحان کنید.
• کفش‌ها را با همان جورابی امتحان کنید که عادت دارید در ضمن تمرین بپوشید.
• اطمینان حاصل کنید که وقتی بندهای کفش را می‌بندید، پنجه‌های پای‌تان به آسانی حرکت نمی‌کند و پاشنه پاهایتان هنگام راه رفتن نمی‌لغزد.
• چند قدمی در مغازه راه بروید یا بدوید تا مطمئن شوید که کفش‌ها راحت هستند. کفش ورزشی را نباید به زور به پا کرد.
• وقتی می‌‌خواهید کفش را امتحان کنید، بندهای آن را محکم ببندید مانند اینکه می‌خواهید فعالیت ورزشی را آغاز کنید.
• اگر به طور مرتب یک تمرین ورزشی را انجام می‌دهید، کفشی را بخرید که خاص ورزشی باشد که آن را انجام می‌دهید.
متخصصان معتقدند استفاده از کفش های غیراستاندارد حتی بر اعصاب و روان و راندمان کار انسان نیز تاثیر نامطلوبی می¬گذارد. از مهم¬ترین اعضایی که ارتباط مستقیم با پا دارد، کمر و ستون فقرات است که بیش¬ترین آسیب را از کفش غیراستاندارد می¬بیند. همچنین استفاده از این قبیل کفش¬ها موجب اختلال در راه رفتن و تعادل می¬شود. در هنگام ورزش کردن نیز استفاده از کفش مخصوص هر رشته ورزشی اهمیت فوق العاده¬ای دارد چرا که هر ورزش شامل فعالیت¬ها، تحرکات و شرایط خاص خود است و لازم است از کفش مخصوص آن رشته استفاده شود.

ویژگی¬های عمومی کفش ورزشی
رشته¬های ورزشی مختلف به کفش¬های خاصی نیاز دارند، اما ویژگی¬های عمومی در کفش برای همه رشته¬ها یکسان است. علاوه بر ویژگی¬های متداول در کفش¬های معمولی که افراد عادی می‌پوشند، کفش¬های ورزشی باید ضمن دارا بودن آن ویژگی¬ها،‌ ملحقات خاصی داشته باشند یا در برخی قسمت¬ها عناصر بنیادی و برجسته¬ای را دارا باشند. سه عنصر بنیادی در همه کفش¬های خوب ورزشی عبارتند از:
1. انعطاف پذیری برای تمامی حرکات مختلف پا
2. ثبات یا استحکام برای حمایت و حفاظت از چرخش¬های ناگهانی
3. لایه¬گذاری مناسب برای جذب ضربه و راحتی
سایر ویژگی¬های یک کفش ورزشی:
1. قسمت جلوی کفش در ناحیه پنجه که فضای کافی را برای حرکت انگشتان فراهم کند
2. محافظ مچ پا که از این ناحیه محافظت می¬کند.
3. زبانه کفش نرم و بلند که از فشار بند یا الحاقات مربوط به آن جلو گیری می‌کند.
4. تخت بیرونی یا خارجی کفش که امکان حرکت رو به جلو، کشش و جذب ضربه را داشته باشد.
5. همچنین کف داخلی کفش باید نرم و دارای قوس مناسب برای پا باشد.
6. محافظ پاشنه پا که باید پاشنه را محکم و ثابت نگهدارد
کفش فوتبال
فوتبال پرطرفدارترین رشته ورزشی است بر همین اساس بازار کفش این رشته مملو از مارک¬های متعدد داخلی و خارجی اعم از مرغوب و نامرغوب است. مهم ترین نکات در مورد کفش فوتبال، استوک و رویه کفش است. استوک برای جلوگیری از لیز خوردن و رویه جهت بازی با توپ.

کفش والیبال
علاقه¬مندان به خرید کفش والیبال برای تهیه این نوع کفش باید به چند نکته توجه داشته باشند، یکی این که کفش والیبال باید چند ویژگی داشته باشد که مهم¬ترین آن¬ها مربوط به زیره کفش است، که لازم است از جنس کرپ باشد چرا که پرش جزو ارکان اصلی ورزش والیبال است. نکته دیگری که هنگام خرید کفش والیبال باید مورد توجه قرار گیرد، لژ آن است که باید در حدود پنج سانتی متر باشد.

کفش دو و میدانی
دو و میدانی مادر ورزش هاست و انتخاب کفش مناسب نیز برای این ورزش اهمیت خاصی دارد. مهم¬ترین نکات هنگام خرید کفش¬های دو و میدانی، توجه به زیره و لژ آن است.
وجود کربن در زیره کفش باعث ثابت ماندن پا در کفش می شود که این عامل به سلامتی پا کمک می کند، این تکنولوژی دیومکس نام دارد. تکنولوژی جدید دیگری که در کفش¬های تولیدی این رشته کاربرد دارد phf کفش است که باعث استحکام کفش می¬شود.

کفش کوهنوردی
یک کفش کوهنوردی خوب باید حداقل چهار ویژگی داشته باشد. اول این که کفش لیز نخورد، یعنی زیره آن باید از جنس مرغوب و مناسب باشد. دومین ویژگی این که آب به راحتی وارد کفش نشود، دیگر این که از پیچ خوردگی پا جلوگیری کند و چهارمین و مهم ترین ویژگی این است که رویه کفش باید به قدری محکم باشد که با سقوط سنگ روی آن، پا آسیب نبیند.

تعداد مشاهده (388)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "ویژگی های یک کفش خوب برای استفاده دانش آموزان"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید