5 شهریور 1396

من و دخترم

مولف:   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

من و دخترم

در بسياري از خانواده‌ها يكي از نزديك‌ ترين روابط بين مادر و دختر برقرار است اين دو اغلب صميمي هستند و يك رابطه احساسي پرمعني بين آن‌ها حاكم است.

(در سالم‌ترين خانواده‌ها نيز وجود مقداري تنش بين مادر و دختر خانواده عادي است) اما بعضي اوقات اتفاق مي‌افتد كه اين رابطه به سمت تيرگي مي‌رود تا جايي كه حتي آن‌ها نمي‌توانند در يك اتاق بدون هيچ گونه مشاجره‌اي بمانند. اما مادر چگونه مي‌تواند اين رابطه گرم و صميمي را دوباره برقرار كند؟

قبول كنيد كه واقعا به احساسات و سخنان دخترشان گوش كنيد (و بالعكس) براي والدين اين خیلی مهم است كه بتوانند فرزندانشان را با نظرات و ديدگاه‌هاي خود آشنا و همراه كنند اما يك نوجوان اغلب نياز دارد كه به او گوش بدهند، اگر ما به آن‌ها احترام بگذاريم و به اندازه كافي به آن‌ها گوش دهيم و احتمال اين‌كه آن‌ها هم به حرف‌ها ما توجه كنند بيشتر مي‌شود. اجازه دهيد دخترتان بداند كه شما به او اعتماد داريد و براي تصميم‌گيري در برخي كارها از او هم كمك بگيريد. وقتي شما دخترتان را مي‌بينيد كه در جهت مخالفت و نادرستي حركت مي‌كند به او بفهمانيد كه نگران هستيد و چند مورد راهنمايي نيز به او پيشنهد كنيد و محل را براي مدتي ترك كرده و اين فرصت را به او بدهيد كه در مورد كاري كه مي‌خواهد انجام دهد فكر كند. هر چه فرزندان ما بزرگ‌تر مي‌شوند وادار كردن آن‌ها به انجام كارهايي كه ما مي‌خواهيم دشوارتر مي‌شود. بزرگ‌تر شدن بچه‌ها به خصوص دخترها مساوي است با مواجهه بيشتر با مشكلات، با آن‌ها لج نكنيد البته بعضي وقت‌ها ضروري است كه به آن‌ها يك نتيجه سريع و منطقي تحميل شود. در مواقعي كه دختر شما از كانون خانواده‌تان تخلف مي‌كند بايد از جاي خود برخيزيد و ديگر نظاره‌گر كارهاي او نباشيد بلكه با او صحيت كنيد و به او بفهمانيد كه انتظار داريد دفعه ديگر بهتر عمل كند. بعضي مواقع سعي كنيد با هم سرگرمي داشته باشيد، فيلمي بگيريد (به انتخاب دخترتان) و با هم آن را تماشا كنيد و يا با او به موزيك‌هاي مورد علاقه او گوش بدهيد.

 

منبع: www.cyfc.umn.ede

تعداد مشاهده (460)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "من و دخترم "


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید